Časové peniaze - Časík = 1. hodina

Časíky nie sú tradičnými peniazmi, nie je ich teda možné zameniť za klasické peniaze - sú len alternatívnym platidlom. Uprednostňuje sa ak sú považované za systém dobrovoľníctva, kde dobrovoľník má možnosť za svoju prácu niečo získať a použiť to vo svoj prospech.


Časíky oceňujú zdanlivo bezvýznamné a jednoduché činnosti. Jednoduché však neznamená bezvýznamné. Jednoduché neznamená ani nepodstatné. Jednoduché v tomto prípade znamená základné. Časíky sú jednoduché. Pretože sú základné. Zaoberajú sa tými najzákladnejšími ľudskými vlastnosťami, vďaka ktorým sme ľudia a ktoré nás vzájomne spájajú.

Nedá sa opísať žiadnou náplňou práce to, čo by sme všetci mali byť - byť ľudskými bytosťami. To sa všetci celý život len učíme.
Časíky nám pomáhajú využiť to, čo už dávno vieme, ale občas na to zabúdame. Vážiť si to, čo by malo byť považované za najcennejší poklad, za skutočné bohatstvo. Teda naše deti, rodiny, našich susedov, naše mestečko alebo štvrť. Naše neodcudziteľné ľudské práva alebo slobodu.

 

Časíky sú uchovávané v Časovej Banke. V niektorých Časových Bankách sú časové kredity využívané na pomoc slabším vrstvám. Dá sa dohodnúť s poskytovateľmi, ktorý sa chcú zapojiť, že za Časíky vymenia svoje služby. Napríklad kiná, divadlá, zmrzlinárne, alebo hocičo iné, čo môže pomôcť sociálne slabším ľudom.